اینستاگرام شیرازکودک

مونته سوری قسمت سی و سوم


آموزش چپ و راست به کودکان:

آموزش چپ و راست به کودکان یکی از مهمترین مفاهیم پیش نیاز درس ریاضی هست.در دوران پیش دبستانی آموزش چپ و راست کمک می‌کند تا کودک بیشتر فکر کند و در دوران بزرگسالی می‌تواند یک چالش برای افراد باشد.در واقع توانایی تشخیص راست از چپ به قدرت مغز در تشخیص اشیا در فضا بر می‌گردد.کودکان معمولا در سن 6 تا 7 سالگی قادرند چپ را از راست تشیص بدهند.اشتباه کردن چپ و راست پیامدهای زیادی دارد که از آن جمله به یادگیری درس ریاضی، خواندن و نوشتن، مهارتهای روزانه زندگی، نقشه خوانی، کفش پوشیدن، اشاره به اشیا، بازی و خیلی موارد دیگر می‌توان اشاره کرد.

چطور ما چپ و راست خومان را یاد می‌گیریم؟

روند دقیق این موضوع کاملا قابل درک نیست و به مفاهیم جانبی لینک هست.جانبی یعنی قسمتهای چپ و راست بدن خودمان را بشناسیم.پس باید از خط وسط بدن آگاه باشیم یا خط نامرئی که بدن را از وسط نصف می‌کند.این موضوع یکی از مهمترین مفاهیم آموزش چپ و راست است.اگر بخاطر داشته باشید، اولین باری که راجع به چپ و راست با بچه‌ها صحبت کردیم موقعی بود که می‌خواستند مستقلانه کفش پا کنند.
برای درک بهتر مفهوم تقارن بدن از کودک‌تان بپرسید وقتی می‌دود آیا دست و پای یک طرف بدن با هم حرکت می‌کند یا سمت مخالف؟ یا وقتی نقاشی می‌کند مداد شمعی با دست چپ در قسمت چپ بدن بر می‌دارد و قسمت چپ کاغذ رنگ آمیزی می‌کند؟ اینها اصطلاحات معمولی هست که معمولا کودکان در سن 3 سالگی مهارت تسلط بر دست را کسب می‌کنند.
چطور به کودکان چپ و راست را آموزش دهیم؟

بر اساس تحقیقات انجام شده سن یادگیری چپ از راست آنقدر اهمیت ندارد که روش مفهومی آموزش و بخاطر سپردن آن در مقابلش دارای اهمیت است.ابتدا بعنوان نقطه شروع از دست و سمت بدنی که کودک شما به آن مسلط هست، استفاده کنید.
فعالیتهایی برای آموزش چپ و راست به کودکان:

شعر- شعر خواندن یک روش برای معرفی چپ از راست به کودکان هست.تکان دادن عضلات در حین خواندن کمک می‌کند تا بهتر به خاطر سپرده شود.مطلب آموزش چپ و راست با شعر قبلا داشتیم ببینید.

غلغلگ و فشردن-از کودک بخواهید دست راست را بالا ببرد و بعد خیلی آرام زیر دست غلغلک بدهید.خیلی کوتاه تا سریع کودک شما نام این سمت بخاطر بسپارد.وقتی دست او را گرفته‌اید به آرامی فشار دهید.بطور مثال وقتی قصد عبور از خیابان را دارید، اعلان کنید که “من می‌خوام دست راست ترا در دستم بگیرم تا از خیابان رد شویم” کودک شما یک ارتباطی با فشار کوچکی که شما به دست او وارد می‌کنید و راست بودن آن برقرار می‌کند.


📲ارسال این صفحه